www.fotoalbumik.pl - strona główna

Autorska galeria fotografii
Adam Wypart

O mnieSprzęt fotograficznyArtykuły

Start Galerie:NajlepszePolskaEuropa

Mój sprzęt

Olympus Camedia C-2 Olympus SP550 UZ Nikon D80 Intova IC500 Akcesoria

Sprzęt fotograficzny

Oto sprzęt fotograficzny, dzięki któremu możesz oglądać zdjęcia na tej stronie. Opisy zamieściłem w porządku chronologicznym, w jakim rozpocząłem fotografowanie danym modelem aparatu.

Olympus Camedia C-2 Zoom

Mój pierwszy cyfrowy 'kompakt' :-) Nieduży, prosty, aparacik z jak się okazało późenij całkiem przyzwoitą optyką. Sprawdził się także w zdjęciach podwodnych (w elastycznej uniwersalnej obudowie wodoszczelnej).

Użytkowanie: 2003 - 2007 (działa do dzisiaj)

Olympus Camedia 2.0

Olympus SP 550 UZ

Bardziej wypasiony aparat kompaktowy z ekstremalnym zoomem optycznym - 18x (!). Bardzo dobre zdjęcia supermakro, w pozostałych warunkach radzi sobie różnie aczkolwiek nie najgorzej :-)

Użytkowanie: 2007 - 2009

Olympus SP 550 UZ


Nikon D80

Pierwsza moja lustrzanka cyfrowa. Da się nią robić świetne zdjęcia, wiele zależy od obiektywu. Pomimo kilku lat użytkowania wciąż uczę się wykorzystywać jego możliwości. Obecnie moje podstawowe narzędzie. Do tego oczywiście kitowy obiektyw Nikkora 18-70mm oraz stałoogniskowy 50mm.

Użytkowanie: 2007 - 2010

Nikon D80

Intova IC500

Aparat kompaktowy dedykowany do zdjęć podwodnych do niezbyt dużej głębokości. Odkupiony, używany, mały, bardzo prosty, z możliwością nagrywania filmów. W 2010 roku nastąpiło uszkodzenie spustu migawki i rozszczelnienie. Morska wilgoć na szczęście nie zaszkodziła. Po reanimacji i samodzielnej naprawie w stylu Mac Gyver'a nadaje się jeszcze do użytku.

Użytkowanie: 2009 - 2010 (jeszcze działa)

Intova IC500

Akcesoria

Z dodatkowych akcesoriów, które szczególnie często używałem i używam to przede wszystkim:

Filtr polaryzacyjny, który najogólniej ujmując świetnie podnosi jakość zdjęć. Głównie dzięki możliwości przyciemnienia nieba oraz uzyskania większego nasycenia barw. Zasada działania polega polaryzacji światła dochodzącego do obiektywu w określonym kierunku, co m.in. zmniejsza refleksy. Filtr taki działa jak dodatkowa przysłona co może być i wadą i zaletą w zależności od sytuacji. (Przez moment korzystałem z filtru UV, ale szybko stwierdziłem, że jest do bani (albo nie nauczyłem się z niego korzystać). Zmiana kolorystki zdjęcia była na tyle uciążliwa, że nie widziałem sensu jego stosowania.)

Torba mocowana na pasie biodrowym jest bardzo fajnym rozwiązaniem, gdyż odciąża ramiona i szyję co jest nieocenioną zaletą zwłaszcza podczas długich wędrówek.

Statyw generalnie czasem się przydaje. Bez niego trudno jest zrobić zdjęcia z dłuższym czasem naświetlania. (np. zdjęcia nocne albo 'rozmytych' wodospadów) Wybór odpowiedniego statywu to kompromis pomiędzy wieloma czynnikami, m.in.: jakością i ceną, wagą (stabilnością) i łatwością transportu.

Oświetlenie małego studia fotograficznego czyli w moim przypadku kilka lamp halogenowych 0,5 kW.